





Hodowla zająca szaraka
10 lat hodowli !!!

Olbrzym amerykański (Giant Homer)
Olbrzym amerykański jest gołębiem wystawowym, został wyhodowany w Stanach Zjednoczonych w pierwszej połowie XX wieku. W celu uzyskania tej rasy zostały użyte ptaki takich ras jak Carneau, Mondain, gołębie pocztowe oraz jak donoszą źródła gołębi z grupy mewek. Gołąb Giant homer jest bardzo popularny w Czeskiej Republice, tak jak inne rasy gołębi pocztowych. Charakteryzuje się mocną budową ciała, krótką figurą, jego postawa ciała jest pozioma, posiada szeroką pierś, która zwęża się w partii w kierunku ogona w kształt klina. Waga gołębia wynosi około 850-900 gram.
Giant homer posiada gładką, silną oraz szeroką głowę, która od czubka dzioba przechodzi w widocznej łukowatej linii w stronę karku. Najwyższy punkt głowy znajduje się nad okiem. Szerokie czoło gołębia jest w kształcie klina, zwęża się w stronę końcówki dzioba. Ma bardzo błyszczące oczy, koloru czerwonego a czasami pomarańczowego. U ptaków o brązowym upierzeniu oczy mają jaśniejszy kolor, zaś u ptaków o białym upierzeniu oczy są ciemne. Brew gołębia jest wąska i gładka, jej kolor jest uzależniony daną barwą upierzenia (od jasnej do ciemnej). Dziób o średniej wielkości i jest bardzo silny. Przedłużenie szpary dziobowej gołębia przebiega przez jego oko. Kolor dzioba również jest uzależniony od danej barwy upierzenia (od jasnego do czarnego). Woskówka nosowa jest bardzo gładka, widocznie i wyraźnie ukazuje kształt litery "V". Znajdujący się "mostek" na woskówce u tej rasy jest dozwolony. Szyja gołębia ma średnią długość. Jest silna, szeroko osadzona w ramionach ptaka. Szyja zwęża się w kierunku głowy. Gardło jest na niej dobrze zaznaczone - wycięte. Pierś gołębia jest bardzo gładka oraz szeroka. Plecy w partii ramion szerokie, ale zwężają się w kształcie klina w stronę ogona. Skrzydła są szerokie, swoim kształtem i wielkością bardzo starannie okrywają plecy, nie krzyżują się lotkami. Ogon gołębia jest wąski, krótki, ptak nosi do poziomo. Nogi silne o średniej długości, szeroko rozstawione. Nie są opierzone, lecz nagie. Pazurki są takiego samego koloru co dziób, czyli także ich kolor jest uzależniony od barwy upierzenia danego gołębia. Gołębie rasy Giant homer posiadają upierzenie krótkie, które dobrze przylega do ich ciała. Rasa ta występuje w następujących kolorach upierzenia:biały, czarny, kawowy, brązowy, czerwony, żółty, dominujący czerwony, dominujący żółty, niebieski z czarnymi pasami, andaluz, indygo z pasami, niebiesko-, brązowo-, czerwono- i żółtopłowe. Kawowy, indygo, niebieski, niebiesko-płowy, czerwono-płowy, brązowo-płowy, czerwono-płowy - wszystkie w grochy. Mozaikowe (szymle)- niebieskie, niebiesko-płowe, czerwono-płowe, i żółto-płowe.
Giant homer zjada głównie zboża takie jak pszenica, jęczmień, owies, kukurydza, a także: ryż, proso, sorgo, słonecznik łuskany, rzepak, peluszka, groch, wyka, żyto, konopie itp. Gdy może korzystać z wolnego wybiegu chętnie skubie młodą trawę i wydziobuje małe korzonki z ziemi. Zjada również małe kamyki dla poprawy trawienia.
Lęgi w Polsce rozpoczynają się na początku marca. W terenie górskim, gdzie zimne noce zdarzają się często na początku wiosny lepiej opóźnić lęgi do kwietnia -maja. Samica składa w misce lęgowej dwa jajka, które wysiaduje wraz z samcem przez około 18 dni. Przez pierwsze 5 dni od wyklucia młode karmione są mleczkiem, tzw. papką, a potem już tylko ziarnem przynoszonym im w wolu przez rodziców. Po około 21–28 dniach młode ptaki mogą już opuścić gniazdo. Osobniki osiągają dojrzałość płciową po około 8 miesiącach. Ilość lęgów w sezonie jest kontrolowana przez hodowcę. Odchów młodych jest trudniejszy niż w przypadku innych ras gołębi. Przez swoją dużą i specyficzną budowę często uszkadzają lub gniotą jajka, zwłaszcza pierwsze lęgi, gdy skorupka pierwszych jaj nie jest wystarczająco gruba.
Pod koniec października i na początku listopada rozpoczyna się intensywne pierzenie się, czyli doroczna zmiana upierzenia.





